Do czego służy fumigacja drewna

Termin fumigacja drewna znany jest z pewnością każdemu przedsiębiorcy, zajmującemu się transportem wyrobów w opakowaniach drewnianych. Z pewnością nie jest obcy również wśród osób, które – dysponując wyposażeniem drewnianym – doświadczyły obecności szkodników drewna. Fumigacja jest skutecznym sposobem zwalczania drewnojadów, zarówno osobników dorosłych, jak i larw.

Istotną cechą gazowania jest fakt, że fumigant dociera w głąb materiału, skutecznie niszcząc szkodniki. Nie ma innych sposobów, o tak szerokiej penetracji, dlatego też z fumigacji korzysta się bardzo często również w obiektach dużych. Dotyczy to przede wszystkim zabytkowych budynków drewnianych, w których niezbędne jest sprawne pozbycie się drewnojadów.

Fumigacja palet

Jak wspomnieliśmy, firmy zajmujące się produkcją opakowań i materiałów do transportu towarów, często korzystają z gazowania. Fumigacja palet jest nie tylko zalecana, ale także wymagana w niektórych przypadkach. Mowa przede wszystkim o przepisach międzynarodowych, które nie pozwalają na wprowadzenie na teren konkretnego kraju opakowań drewnianych, bez potwierdzenia, że przeprowadzono zabieg fumigacji.

To działanie prewencyjne, które np. w Portugalii ma zapobiegać przedostawaniu się do tego kraju szkodników drewna. Często bowiem w paletach bytują drewnojady, nie tylko dorosłe, ale także larwy. Niezbędna jest więc fumigacja palet, której przeprowadzenie potwierdzane jest stosownymi dokumentami oraz umieszczeniem na produktach trwałego oznaczenia.

Fumigacja drewna wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle, ale także w ochronie zabytków. Zabieg przeprowadzony profesjonalnie cechuje się nie tylko bezpieczeństwem dla człowieka, ale przede wszystkim skutecznością w zwalczaniu szkodników. Warto więc, po zauważeniu śladów obecności korników czy innych pasożytów, skorzystać z usług profesjonalistów, którzy efektywnie pozbędą się zagrożenia, chroniąc elementy drewniane przed zniszczeniem.

Udostępnij: