Prosionek szorstki i jego rozmnażanie

Gatunek prosionek szorstki przechodzi bezpośredni rozwój z 15-20 rozpoznanych etapów, począwszy od zapłodnienia. Etapy te występują w serii stadiów rozwojowych i są rozróżniane na podstawie zmian morfologicznych lub rozwoju organów. Jaja są przenoszone do wypełnionej płynem torebki lęgowej samicy, gdzie się wylęgają. Istnieją dwa stadia rozwojowe, które zachodzą w woreczku i dwa, które zachodzą poza woreczkiem. Są miękkie, białe i mają tylko sześć par odnóży; siódma para rozwija się po ich pierwszym linieniu. Rozwój siódmej pary odnóży następuje poza woreczkiem, następnie są uważane są za osobniki młodociane. Młode osobniki są podobne z wyglądu do dorosłych drewnopodobnych.

Rozmnażanie prosionka szorstkiego

Prosionek szorstki rozmnaża się płciowo, w cieplejszych okresach wiosennych i letnich. Samce wprowadzają plemniki za pomocą narządów kopulacyjnych, które są modyfikacją odnóży brzusznych. Ten gatunek jest poliandryczny; samice kopulują z wieloma samcami, a wykazano, że potomstwo składa się w ponad 80% z wielu ojców.

Możliwe jest, że prosionki szorstkie mają od jednego do trzech lęgów rocznie, z 12-36 potomstwem w jednym lęgu. Samice mogą przetrwać wystarczająco długo, aby rozmnażać się przez wiele sezonów, ale często tak się nie dzieje. Rozmnażanie następuje zazwyczaj, gdy dni się wydłużają, a temperatura wzrasta wiosną i latem, a samice mają ciążę średnio przez 35 dni.

Udostępnij: