Mapa geodezyjna

W urzędach miast istnieje nie jedna mapa geodezyjna, czyli kiedyś były to wyłącznie mapy papierowe na których widać było dokładny przebieg instalacji kanalizacyjnych, oraz tego gdzie znajdują się poszczególne budynki, a nawet granice działek rolniczych i budowlanych. Dziś tego typu mapy są w znacznym stopniu elektroniczne, a to ułatwia nie tylko archiwizowanie tych danych, ale też i nanoszenie istotnych zmian, a zmiany takowe nanosi się rzecz jasna raz na jakiś czas i jest to raczej proste, bo programy się zmieniają i na dokładkę kolejne wersje ułatwiają nanoszenie zmian.

Obowiązek aktualizacji.

Mapa geodezyjna istniejąca w komputerze w jednym z urzędów może, a nawet musi być aktualizowaną raz lub dwa razy w ciągu roku. Mowa tu o tym, że powstają nowe budynki, instalacje naziemne i podziemne, a pewną część wiekowych budynków się wyburza ze względu na fatalny stan techniczny. Nie wszystkie tego typu zmiany trzeba nanosić w czasie rzeczywistym, ale regularne aktualizacje są rzecz jasna tymi wymuszonymi prawnie na urzędach, czyli ta aktualizacja to i obciążenie i wydatek.

Elektronika.

Mapa geodezyjna w formie papierowej jest już niemal przeszłością, bo na jednym dysku typu SSD zaliczanym do tych przenośnych można przechowywać wiele map, a ma on gabaryty papierośnicy i kosztuje tyle co typowa markowa para butów. Dlatego też te spore archiwa stają się przeszłością.

Udostępnij: