Deweloperka, a obiekty kubaturowe
W Polsce od kilku lat trwa boom budowlany. Wystarczy spojrzeć na miasta jak Warszawa, Poznań, Kraków czy mniejsze miasta jak Lublin czy Rzeszów, aby zobaczyć jak rozwija się branża budowlana w tym, realizująca zlecenia na obiekty kubaturowe.
Czym są obiekty kubaturowe?
Szeroko rozumiane budownictwo podzieliło się na dwie specjalności: liniowe – obejmujące m. in. drogi, linie kolejowe, mosty, a także obiekty kubaturowe, do którego należy budownictwo mieszkaniowe, domy jednorodzinne, bloki, biurowce, a także budynki dedykowane pod konkretną działalność gospodarczą: warsztaty samochodowe, hale produkcyjne, pomieszczenia przeładunkowe, budynki użyteczności publicznej.
Kto jest wykonawcą obiektów kubaturowych?
Obiekty kubaturowe wykonuje dzisiaj bardzo dużo firm budowlanych, które realizują inwestycje z własnego ramienia lub na zlecenie innych podmiotów, a także osób prywatnych. Są to obiekty które bardzo często łączą w sobie dwojaką funkcję: mieszkaniowo-biznesową, która najczęściej występuje na nowopowstałych osiedlach mieszkaniowych, gdzie parter takiego obiektu kubaturowego jest zarezerwowany dla podmiotów świadczących usługi gospodarcze: sklep spożywczy, gabinet dentystyczny, fryzjerski, czy telefonię komórkową. Takie rozwiązanie stosowane jest nie tylko w dużych aglomeracjach i miastach, ale coraz częściej w miejscowościach wiejskich i małomiasteczkowych, gdyż obiekt kubaturowy stanowi inwestycję i lokatę kapitału inwestora. Mieszkania na górze takiego obiektu są własnością mieszkających, a lokale użytkowe stanowią własność inwestora, który lokale wynajmuje, czerpiąc dodatkowe profity.