Tuleje stalowe

Tuleje stalowe (hollow bars) posiadają różne zastosowania w budowie maszyn, urządzeń, czy też mechanizmów. Zwykle występują w postaci walca wydrążonego w środku lub szerokiego pierścienia. Do specjalnych zastosowań używa się także tuleji z kołnierzem. Zależnie od przeznaczenia i rodzaju zastosowania, oprócz tuleji stalowych stosuje się tuleje z właściwie wszystkich materiałów stosowanych w budowie maszyn. Dostępne są w bardzo szerokim zakresie wymiarów.

Tuleje stalowe charakteryzują się niskim oporem ruchu, dzięki czemu można uzyskać niewielki moment i współczynnik tarcia. Są odporne na zużycie mechaniczne. Dobrze zachowują się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Dobrze przenoszą obciążenia i tłumią drgania. Wykazują się też dobrą odpornością na substancje chemiczne. Tuleje stalowe znajdują zastosowanie przy każdym typie podłoża, niezależnie czy jest pełne, czy porowate.

Ważną kwestią jest, aby dobierać tuleje stalowe zgodne ze specjalistycznymi normami, np. DIN 17458, ASTM A213/A213M, EN 10216-5 itp. Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowany element będzie charakteryzował się odpowiednimi właściwościami i trwałością w warunkach pracy, do których został zaprojektowany.

Udostępnij: