Rura do studni
Rura do studni jest ważnym elementem autonomicznego systemu zaopatrzenia w wodę, chroniącym ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jaką rurę studzienną wybrać? Decyzja zależy od wielu czynników, głównie od przeznaczenia otworu, jakości wody, która ma być wydobywana, głębokości warstwy wodonośnej oraz ilości wody, która ma być dostarczana do źródła.
Rura do studni
Studnia to system rur spełniających kilka funkcji. Zewnętrzna rura do studni zapobiega zawalaniu się ścian i chroni przed wnikaniem wody z góry. Osłona posiada perforację w warstwie wodonośnej, która jest opleciona metalowym galonem. Ta część jest przeznaczona do pobierania i filtrowania dużych cząstek zawieszonych w wodzie. Do odprowadzania wody z warstwy wodonośnej służy wewnętrzna rura wykonana z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Pompa jest odpowiedzialna za transport wody do głowicy odwiertu i napełnienie zbiornika. W zależności od typu i głębokości otworu wiertniczego pompa może być zatapialna lub powierzchniowa. Pompa zatapialna znajduje się w wodzie i jest przymocowana liną do głowicy odwiertu. Pompa powierzchniowa jest zamontowana w kesonie.
Keson to specjalna konstrukcja wkopana w ziemię w taki sposób, aby głowica odwiertu znajdowała się poniżej poziomu zamarzania gruntu. W tym miejscu wprowadza się również rury zewnętrznego zasilania wodą i kabel zasilający pompę. Może on również zawierać zawory odcinające, elementy ochrony i automatyki oraz zbiornik. W celu skonfigurowania, zbiornik magazynowy (lub akumulator hydrauliczny) jest wykorzystywany do „operacyjnej” rezerwy wody i optymalizacji pracy pomp. Pompownia tworzy stabilne źródło wody dla wewnętrznego zaopatrzenia w wodę. System uzdatniania wody jest odpowiedzialny za filtrowanie wody. W zależności od celu, stopień oczyszczenia może być różny dla każdego punktu połączenia. Wewnętrzna instalacja wodociągowa doprowadza wodę do każdego punktu poboru.