Nadal nie wiesz czym jest HVAC?

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja jest to system HVAC. System Hvac to skrót od Heating, Ventilation, & Air Conditioning czyli technologia utrzymywania w określonych granicach parametrów powietrza, takich jak temperatura, wilgotność i skład chemiczny w pomieszczeniach wewnętrznych i we wnętrzu pojazdu (kontrola klimatu).

Założenia i cele systemów ogrzewanie i wentylacji HVAC

System HVAC jest ważnym elementem w rozwoju budynków przemysłowych i biurowych, a także basenów, gdzie bezpieczne i komfortowe warunki temperatury i wilgotności są utrzymywane za pomocą zewnętrznego nawiewu powietrza. Jest to nieodzowny atrybut nowoczesnego inteligentnego domu.

Do głównych zadań systemu klimatyzacji (HVAC) należy:

  • Tworzenie i utrzymywanie mikroklimatu komfortowego dla ludzi, roślin, zwierząt lub obiektów materialnych (urządzeń, dzieł sztuki itp.) w budynku lub budowli;

  • Oszczędność energii zużywanej do stworzenia i utrzymania mikroklimatu.

Może to być zarówno przestrzeń mieszkalna, jak i wnętrze samochodu, statku kosmicznego lub innej konstrukcji czy pomieszczenia. Mikroklimat jest kontrolowany przez następujące systemy inżynieryjne: ogrzewanie podłogowe (elektryczne i wodne), grzejniki, klimakonwektory, systemy klimatyzacji i wentylacji, nawilżacze i osuszacze, jonizatory, itp. Dlatego dla kompletnego systemu sterowania klimatem („climate control”) konieczne jest zapewnienie skoordynowanego sterowania wszystkimi tymi urządzeniami.

 

Udostępnij: