Jak działa kalkulator fotowoltaiczny?

Kalkulatory zasilane energią słoneczną działają w taki sam sposób, jak inne kalkulatory, ale zamiast baterii wykorzystują do zasilania ogniwa słoneczne. Ogniwa słoneczne, znane również jako ogniwa fotowoltaiczne, pobierają energię słoneczną i zamieniają ją w elektryczność. Jak działa kalkulator fotowoltaiczny?

Kalkulator fotowoltaiczny – działanie

Ogniwa słoneczne można znaleźć w satelitach i kalkulatorach, a nawet mogą być wykorzystywane do zasilania domów i oświetlenia ulicznego. Ogniwa słoneczne działają dzięki wykorzystaniu efektu fotoelektrycznego, czyli zdolności materii do emitowania elektronów, gdy na ogniwo słoneczne pada światło.

Silikon jest półprzewodnikiem i znajduje się w ogniwie słonecznym. Gdy na ogniwo słoneczne pada światło słoneczne, maleńkie cząsteczki zwane fotonami uderzają w atomy krzemu w ogniwie słonecznym i przekazują energię do uwolnionych elektronów. Te z kolei zaburzają równowagę atomów krzemu, ponieważ atomy krzemu są ściśle związane w swojej strukturze. Powstają dwa różne elementy krzemowe: typu n i typu p. Pierwiastek typu n staje się dodatnio naładowany, a pierwiastek typu p ujemnie naładowany, tworząc pole elektryczne w ogniwie słonecznym zasilającym kalkulator. Kalkulator fotowoltaiczny może być doskonałym dodatkiem do sal lekcyjnych, ponieważ nie trzeba ich wyłączać. Działają tak długo, jak długo jest wystarczająco dużo światła, przez wiele tygodni.

Udostępnij: