Iniekcja kurtynowa

Częściowa lub rozległa wilgoć w piwnicy może pojawić się długo po zakończeniu budowy – na przykład z powodu nieodpowiedniej hydroizolacji lub zmiany warunków gruntowo-wodnych. W starych budynkach piwnice często od początku nie mają hydroizolacji: jeśli w takim przypadku piwnica ma nadawać się do zamieszkania, należy również uszczelnić płytę podłogową. Sprawdzoną metodą hydroizolacji płyty stropowej od wewnątrz jest iniekcja kurtynowa.

Iniekcja kurtynowa

W pierwszym etapie iniekcji kurtynowej tworzona jest równomierna siatka rozmieszczonych naprzemiennie otworów. Do tych otworów wkłada się pakery, przez które żel iniekcyjny o niskiej lepkości jest wtłaczany pod płytę stropową i ewentualnie za przylegający mur. Tworzy to wodoodporną barykadę po zewnętrznej stronie płyty stropowej, a jednocześnie blokuje przed penetracją wody istniejące pustki w murze. W ostatnim etapie rzemieślnicy usuwają pakery i starannie uszczelniają otwory. Teraz do płyty podłogowej nie dociera już woda i może ona całkowicie wyschnąć.

Dzięki iniekcji kurtynowej można niezawodnie osuszyć płytę stropową na późniejszym etapie, nawet jeśli wykopanie jej jest niemożliwe lub nieopłacalne ze względu na bezpośrednio sąsiadujące budynki. Metoda ta jest często wybierana, gdy płyta stropowa jest nasiąknięta lub spękana z powodu wilgoci w gruncie lub wody niebędącej pod ciśnieniem. Kurtyna żelowa może być nawet stosowana do uszczelniania ruchomych elementów budynku i złączy oddzielających budynki.

Udostępnij: