Do czego służą światła mijania?

W polskim kodeksie ruchu drogowego znajduje się zapis dotyczący świateł mijania. Według przepisów, kierowcy pojazdów powinni ich używać przez całą jazdę, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Które to są światła?

Światła mijania określa się również mianem krótkim. Oświetlają one drogę z przodu pojazdu. W niektórych pojazdach włączają się one automatycznie po uruchomieniu samochodu. Kontrolka wygląda bardzo charakterystycznie. Przy włączonych światłach mijania pojawia się zielona ikona reflektora z pochylonymi kreskami.

Wymagania techniczne

Wymagania, jakie muszą spełniać światła mijania, znajdują się w regulaminach homologacyjnych. Określone są natężenie oświetlenia w wybranych punktach na ekranie pomiarowym. Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy powinna wynosić 25 cm kwadratowych. Ponadto konstrukcja tych świateł sprawia, że snop kieruje się bardziej ku poboczu drogi, dzięki czemu nie oślepia kierowców jadących z naprzeciwka. Dzięki temu też lepiej widoczne są znaki czy piesi poruszający się skrajem.

Polskie wymagania

Według polskich przepisów światła muszą być zainstalowane symetrycznie względem osi pojazdu oraz na równej wysokości. Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu.

Holowanie również ze światłami

Pojazd, który wymaga holowania, również powinien mieć włączone światła. Jazda bez świateł kosztuje W Polsce jazda bez świateł kończy się mandatem w wysokości 200 zł oraz 4 punkty karne. W niektórych krajach europejskich nie ma obowiązku używania ich przez całą dobę.

Udostępnij: