Czy prywatne liceum jest warte swojej ceny?

W ostatnich latach zauważalnie wzrasta liczba prywatnych placówek edukacyjnych. Prywatne żłobki, przedszkola, prywatne licea i uczelnie wyższe wyrastają jak grzyby po deszczu.  Prywatne liceum, czyli takie, które jest elitarne, premium, lepsze od państwowego. I droższe. Zdecydowanie droższe. W poniższym artykule skupimy się na prywatnym liceum.

Dlaczego prywatne liceum jest lepsze od państwowego?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie i to czy aby na pewno jest lepsze, zastanówmy się nad kilkoma aspektami. Po pierwsze, sprawdzając czym prywatne liceum ma zachęcić uczniów (a także ich rodziców) do uczęszczania, widzimy przede wszystkim bogatą ofertę edukacyjną oraz pozalekcyjną. Języki obce, zajęcia sportowe, basen, a to wszystko oczywiście lepszej jakości niż w szkołach państwowych. W szkole prywatnej nie gra się w kosza tylko w squash’a, lekcje języków odbywają się przy pomocy najnowocześniejszych materiałów edukacyjnych, a po basenie można skorzystać z sauny. 

Brzmi świetnie, szczególnie kiedy przeczyta się o gwarancji przyjęcia na renomowaną uczelnię i przyszłym sukcesie zawodowym. Z drugiej strony, czy te wszystkie dodatki przekładają się na lepsze wyniki w nauce, w porównaniu do uczniów liceum państwowego? 

Inny interesującym aspektem jest to, czy prywatne liceum dobrze wpływa na rozwój osobowości młodzieży? Szkoła elitarna może wspierać poczucie bycia lepszym, zaburzać perspektywę różnorodności społecznej i uwydatniać podziały klasowe.

Jak widać prywatne liceum ma swoje zalety jak i wady, które zarówno młodzież jak i rodzice powinni rozpatrzyć przed podjęciem decyzji. 

Udostępnij: