Jak zamontować klimatyzację?

Czasami instalatorzy, nawet jeśli są wykwalifikowani, mogą popełnić błędy podczas montażu klimatyzatorów, co może spowodować ich przedwczesne uszkodzenie ze szkodą dla wydajności i oszczędności. W mieście nierzadko można zobaczyć jednostki zewnętrzne klimatyzatorów umieszczone w nieprawidłowy sposób na fasadach budynków.

Montaż klimatyzacji

Po pierwsze, przed zamontowaniem klimatyzatora należy sprawdzić, czy w odległości mniejszej niż 15 cm od niego nie znajdują się żadne przeszkody boczne, zwłaszcza po stronie, po której znajduje się wentylator. Ponadto maszyna musi być chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zła pogoda i silne nasłonecznienie, za pomocą odpowiednich wsporników lub osłon. Miejsce instalacji musi być również łatwo dostępne w celu przeprowadzenia konserwacji urządzenia w przypadku konieczności jego wymiany z powodu uszkodzenia. Jeśli na tej samej powierzchni ma być zainstalowane więcej niż jedno urządzenie, podczas instalacji klimatyzatora należy pozostawić co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni między urządzeniami, aby uniknąć zakłóceń termicznych między nimi. Aby zmniejszyć hałas podczas pracy klimatyzatora, urządzenie należy ustawić na idealnie poziomej powierzchni, używając metalowych wsporników lub półek, wyposażonych w odpowiednie tłumiki, które będą w stanie pochłaniać drgania wytwarzane przez urządzenie podczas pracy. Klimatyzatory to bardzo przydatne i dość praktyczne urządzenia, używane w miejscach, gdzie panują wysokie temperatury lub latem, gdy potrzebujemy świeżego powietrza w domu. Istnieją różne modele i rozmiary, jednak najczęściej spotykane są te z dwoma jednostkami – Splitem, który znajduje się wewnątrz domu i jednostką zewnętrzną, która jest silnikiem powietrza.

Układanie rur w jednostce klimatyzacyjnej

Podczas instalowania urządzenia klimatyzacyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na przewody zasilające i odprowadzające skropliny. Rurociąg zasilający musi być odpowiednio zaizolowany zgodnie z przepisami i odpowiadać długości i średnicy podanej w instrukcji montażu urządzenia, unikając ostrych zakrętów i krętych tras. Rurociąg do odprowadzania kondensatu musi być wykonany z karbowanej rury spiralnej, a nie z gumy lub innych rur, aby zawsze zagwarantować nieodkształcalność rury w czasie. Rura ta musi być również odpowiednio zabezpieczona na odcinku przecinającym mur, ponieważ każdy przeciek spowodowany pęknięciem rury może spowodować poważną infiltrację w murze. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest odprowadzanie wody kondensacyjnej, która w przypadku odprowadzenia jej bezpośrednio do kanalizacji może spowodować zanieczyszczenie klimatyzowanych pomieszczeń. W rzeczywistości, w przypadku braku odpowiedniego systemu zasysania, spaliny są zasysane przez wentylację klimatyzatora, zanieczyszczając środowisko nieprzyjemnymi zapachami. Woda kondensacyjna może być odzyskiwana poprzez wpuszczenie jej do przeznaczonego do tego celu urządzenia. Jeśli chodzi o część elektryczną systemu, dobrym pomysłem jest oddzielenie linii zasilającej klimatyzator od reszty, za pomocą wyłącznika termomagnetycznego.

Udostępnij: