Badanie gruntu pod budowę domu

Badanie gruntu pod budowę domu odbywa się na pierwszym etapie budowy nowego domu, kiedy to z działki pobierane są próbki gleby. Profil glebowy każdej działki różni się w zależności od miejsca budowy, dlatego obowiązkowe jest wykonanie raportu o stanie gleby, jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie domu. Niektórzy inwestorzy robią to za Ciebie, więc sprawdź to wcześniej. Upewnij się, że masz wyniki badania gleby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy budowlanej, ponieważ ich wynik może znacząco wpłynąć na koszty budowy.

Badanie gruntu pod budowę domu

Na dużych placach budowy, na których powstaną duże obiekty komercyjne, stosuje się wyrafinowane i bardzo kosztowne techniki badania gruntu. Należą do nich świdry mechaniczne, muszle próbkujące oraz wiercenia obrotowe i rdzeniowe. Jak przebiega badanie gruntu pod budowę domu? W przypadku projektów domowych proces ten ogranicza się zazwyczaj do ręcznych lub mechanicznych świdrów i ewentualnie badań na dnie wykopu próbnego. Prace są zwykle wykonywane przez inżyniera geotechnika, ale niektórzy inżynierowie budowlani również świadczą takie usługi, podobnie jak specjalistyczne firmy zajmujące się badaniem gruntów. Próbki zostaną zbadane w laboratorium w celu potwierdzenia rodzaju gruntu i jego wytrzymałości.

Dla doświadczonego oka podstawowy wykop próbny stanowi dobry wizualny dowód na to, jakie warstwy (warstwy ziemi pod powierzchnią) są obecne i jaka jest ich ogólna klasyfikacja. W celu uzyskania bardziej naukowej oceny inżynier może pobrać próbki z wykopów próbnych o głębokości od 1 m do 3 m. W celu określenia wytrzymałości na ściskanie i ścinanie w niskich warstwach zastosują oni testy penetracyjne lub łopatkowe.

Udostępnij: