Patenty europejskie
Patent europejski oparty jest na konwencji i założeniach patentu krajowego. Głównym celem patentu europejskiego jest skuteczna ochrona danych wynalazków i innowacyjnych rozwiązań przed osobami nieuprawnionymi, które wykorzystują je bez zgody lub wiedzy właścicieli patentów europejskich. Uzyskanie patentu europejskiego jest zatem niezbędne, jeśli zależy Państwu na zabezpieczeniu własności intelektualnej i nie narażanie się na straty wizerunkowe oraz finansowe. Jak ubiegać się o przyznanie patentu europejskiego?
Na początku należy zaznaczyć, że o patent europejski może ubiegać się każdy – zarówno osoba prywatna, jak i biznesowa oraz cała grupa współpomysłodawców. Prawo do złożenia formularza o patent europejski mają wszyscy, nie zważając na lokalizację firmy, o ile takową się prowadzi. Jak wygląda procedura? Dokładnie wypełniony wniosek o patent europejski oraz dołączony komplet dokumentów przekazuje się do krajowego Urzędu Patentowego. Organ ten następnie wciela się w rolę pośrednika i przesyła zgromadzoną papierologię do EUP – Europejskiego Urzędu Patentowego. Następnie trwa proces rozpatrywania wniosku o patent europejski.
Patenty europejskie
Wniosek o patent europejski można złożyć osobiście w polskim Urzędzie Patentowym oraz za pośrednictwem tradycyjnej lub elektronicznej poczty. Kwestia sposobu wnioskowania o patent europejski jest dowolna i zależy tylko i wyłączone od indywidualnych preferencji interesantów. Komplet dokumentów może zostać sporządzony w języku polskim, jednak należy mieć na uwadze, że w odgórnie ustalonym terminie, powinno się złożyć tłumaczenie wniosku o patent europejski w dowolnym języku urzędowym Europejskiego Urzędu Patentowego – angielskim, francuskim lub niemieckim.
Co powinien zawierać patent europejski? Szczegóły zostały przedstawione i dokładnie opisane w Konwencji o udzielanie patentów europejskich z dnia 5 października 1973 roku. Co więcej można skorzystać także ze wskazówek, jakie znajdują się w nieodpłatnym „Poradniku wynalazcy” m.in. o patentach europejskich, umieszczonym na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP. W telegraficznym skrócie – formularz dotyczący patentu europejskiego musi zawierać szczegółowy opis wynalazku, oznaczenia tekstowe i graficzne, jego wykorzystanie, a także dane osób, które ubiegają się o patent europejski.
Kancelaria Patentowa i patent europejski
Z uwagi na skomplikowany proces wnioskowania o patent europejski i konieczność obycia z tematem ochrony dóbr własności intelektualnej, warto skorzystać z usług profesjonalnej i doświadczonej kancelarii, zajmującej się m.in. patentami europejskimi. Nasza kancelaria działa kompleksowo. Oferujemy Państwu wsparcie na etapie przygotowań formularza o patent europejski, wnioskowania o licencję, a także podczas tłumaczeń dokumentów. Wykwalifikowani rzecznicy dopilnują kwestii dotyczących patentów europejskich także po uzyskaniu licencji, monitorując rynek, sprawdzając poprawność działań oraz cyklicznie przedłużając patent europejski. Zapraszamy do kontaktu, aby ustalić szczegóły współpracy. Chętnie odpowiemy również na pytania z zakresu patentów europejskich. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.