Jak zmniejszyć koszty naprawy usterek instalacji?
Nieszczelność instalacji może być sporym problemem dla użytkowników budynku. Lokalizacja przecieków zazwyczaj utrudniona jest przez sposób rozmieszczenia instalacji, ukryte pod tynkiem lub w zabudowie nie pokazują na pierwszy rzut oka nie pokazują problemów ze szczelnością, a o ich powstaniu najczęściej można się dowiedzieć dopiero poprzez wyrządzone przez nie szkody.
Narzędzia pomocne w kontroli instalacji.
Szukanie na ślepo może wiązać się z wysokimi kosztami naprawy i dużą ingerencją w konstrukcję budynku, dlatego z pomocą przychodzą urządzenia przydatne w lokalizacji przecieków. Zależnie przeznaczenia instalacji, w której doszło do wycieku, konieczne będzie zastosowanie innej metody wykrywania uszkodzeń. Układy grzewcze oraz wodno-kanalizacyjne mogą być sprawdzane z wykorzystaniem mierników wilgotności lub akustyki. Do kontroli instalacji cieplnych użyteczne będą urządzenia bazujące na termografii, natomiast wiązki elektryczne mogą zostać sprawdzone miernikiem pola elektromagnetycznego.
Wykorzystanie odpowiednich urządzeń przy lokalizacji przecieków domowych instalacji odbywa się metodą bezinwazyjną. Pozwala określić konkretne miejsce wystąpienia usterki i tym samym ograniczyć konieczność ingerencji w konstrukcję budynku, zawężając pole działań do wymaganego minimum. Dzięki temu mniejsze będą koszty nie tylko naprawy samej usterki, ale również usunięcia śladów naprawy.