Roleta zewnętrzna – w jaki sposób jest zbudowana?
Nie każdy z nas wie (posiadając roletę zewnętrzną) z czego tak właściwie jest ona zbudowana. Na początek warto powiedzieć ogólnie o tym, z czego składa się roleta zewnętrzna. Budowa takiej rolety jest stosunkowo prosta i składa się z takich oto dwóch głównych elementów:
a). pancerza (płaszcza);
b). kasety.
Na co nawijany jest pancerz? Należy wiedzieć, że pancerz nawijany jest na specjalnie do tego przeznaczoną rurę nawojową, która umieszczona jest we wnętrzu kasety. To właśnie od jego parametrów (pancerza) zależy odpowiednia izolacyjność termiczna oraz akustyczna. Z czego jest zbudowany taki pancerz? Zbudowany jest z zamkniętych profili, które są dodatkowo wypełnione na przykład pianką poliuretanową. Po czym porusza się pancerz? Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, które przytwierdzone są do ramy okna lub ościeża. Z czego produkuje się rolety zewnętrzne? Tego rodzaju rolety produkowane są z takich materiałów jak: stal, aluminium, PVC. Obecnie są oferowane przez producentów w szerokiej palecie barw, dzięki czemu bez problemu i w prosty sposób możemy dobrać je do stolarki czy elewacji. Natomiast jeśli chodzi o ich obsługę, to mamy takie oto opcje modeli do wyboru: zwijane elektrycznie albo ręcznie. Te drugie wyposaża się w zwijacz z taśmą lub linką, umieszczony po wewnętrznej stronie okna, lub opcjonalnie w mechanizm korbowy (w przypadku kiedy pancerze są większe).
Warto wiedzieć, że opcja manualna zdecydowanie nie sprawdza się przy osłonach, których powierzchnia przekracza trzy metry kwadratowe. Natomiast modele z napędem posiadają w wale (rurze nawojowej) silnik elektryczny. Możemy nimi sterować za pomocą łącznika ściennego lub pilota. Kiedy posiadamy ich większą ilość, wtedy da się sterować każdą z osobna lub wszystkimi jednocześnie. Pamiętajmy, że ten wariant jest w droższej cenie w stosunku od ręcznego, ale w tym przypadku mamy większy komfort. Umożliwia również dodanie rolet do systemu inteligentnego budynku, co pozwala na przykład na ich automatyczne opuszczanie o określonej godzinie albo zależnie od warunków atmosferycznych, czy symulowanie obecności domowników.